Slovensko stalno gledališče je dramsko gledališče Slovencev v Trstu, ki se je rodilo iz pepela Slovenskega gledališča.
Gledališče nekoč…
Slovensko gledališče je delovalo na začetku 20. stoletja v Narodnem domu v Trstu, v času fašizma je večina igralcev zbežala v Jugoslavijo. Delovanje je bilo ponovno vzpostavljeno leta 1945 in od takrat deluje SSG nepretrgoma. Na državni ravni je eno izmed osmih italijanskih gledališč s posebnim statusom stalnega gledališča (»teatro stabile«), ker so ga ustanovile krajevne uprave, torej Občina Trst, pokrajina Trst in dežela Furlanija – Julijska krajina.
… in danes
Poklicni igralci uprizarjajo široko paleto predstav, v ospredju pa so slovenske igre. Danes igra gledališče pomembno vlogo pri povezovanju slovenske in italijanske kulture ter ohranjanju slovenstva. Program vključuje tudi predstave za otroke, lastno produkcijo, koprodukcijske predstave in predstave gostujočih slovenskih ustvarjalcev. Predstave segajo od antičnih klasikov do sodobnega slovenskega, italijanskega in mednarodnega repertoarja.
Kulturni dom na ulici Petronio
Danes ima SSG svoj sedež v Kulturnem domu na ulici Petronio 4 v Trstu. Zgradba ima veliko dvorano s 530 sedeži in Mali oder s 100 sedeži. Kulturni dom na ulici Petronio je bil zgrajen leta 1964 kot nadomestilo za požgani Narodni dom, njegova lega na obrobju mesta pa odseva težke politične razmere tistega obdobja. Načrte zanj je izdelal v Trstu rojeni slovenski arhitekt Edo Mihevc, ki je skušal na pomanjkljivosti lege odgovoriti s sodobno zastavljenim objektom: monumentalna modernistična zunanjost je za takratni Trst predstavljala novost, notranjost pa je topla in bogata, medtem ko veliko dvorano objemajo mehke linije.