Slovenci in Slovenke v Italiji smo zelo dinamična in dejavna skupnost: imamo svoje šole, medije, kulturne ustanove, športna društva, gospodarske dejavnosti in povezani smo tudi na področju religioznega udejstvovanja. S pomočjo opisanih organizacij gojimo svoj jezik in kulturo, ohranjamo povezanost, omogočamo vsestransko rast naših pripadnikov in pripadnic in s tem prispevamo k pestrosti in splošni blaginji prostora, na katerem živimo.
Predstavništvo
Politični predstavniki slovenske narodne skupnosti so redno izvoljeni v različne politične in administrativne organe: v senat in poslansko zbornico, v deželni svet Furlanije – Julijske krajine in v občinske organe. Na področju civilne družbe sta temeljni predstavniški organizaciji slovenske narodne skupnosti v Italiji Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ) in Svet slovenskih organizacij (SSO), ki sta sogovornici raznih evropskih, državnih, deželnih in krajevnih institucij v Italiji in Sloveniji.
Kulturna dejavnost je zelo bogata in razvejana na različnih področjih, kot so glasba, gledališče, kino, književnost, likovna umetnost in raziskovanje. Te dejavnosti se izvajajo v okviru institucij in profesionalnih ustanov ter na amaterski ravni, torej v kulturnih društvih in drugih prostovoljnih ali neprofitnih organizacijah. Posamezna društva so dejavna v okviru različnih zvez, ki povezujejo svoje članice s prirejanjem večjih dogodkov in ustvarjanjem priložnosti za nastope, ne gre pa zanemariti tudi svetovanja, finančne podpore, izobraževanja in drugih storitev.
Razvejana in bogata športna dejavnost Slovencev v Italiji, je zlasti popularna med mladimi. V krovno športno organizacijo Združenje slovenskih športnih društev v Italiji (ZSŠDI) so včlanjene organizirane športne enote, ki delujejo v sklopu slovenske narodne skupnosti v Italiji. Najbolj popularni športi so košarka, nogomet in odbojka, čeprav je seznam športov, v katerih se udejstvujejo člani društev, zelo raznolik – od kotalkanja in rolkanja do navijaških skupin in jadranja. Zelo priljubljene in popularne so tudi planinske dejavnosti, ki se izvajajo v okvirih planinskih društev v Gorici, Trstu in na Videmskem.
Prevladujoče gospodarske dejavnosti slovenskih podjetnikov v Italiji so obrtništvo, trgovina, kmetijstvo, gostinstvo, turizem, mednarodna trgovina in storitve. Podjetniki se lahko včlanijo v osrednji slovenski stanovski organizaciji v Italiji – Kmečko zvezo in Slovensko deželno gospodarsko združenje (SDGZ). Razviti so tudi bančni, finančni in nepremičninski sektor. Na tem področju delujejo ustanove, ki poslujejo tudi v slovenščini.
Slovenski mediji v Italiji prispevajo k ohranjanju in širjenju slovenskega jezika in zavesti, poleg tega pa obveščajo o temah, vezanih na stvarnost manjšinskih skupnosti, ki jim druga množična občila le redko namenjajo pozornost.
Na območju pokrajin Trst in Gorica obstaja danes razvejana mreža državnih šol s slovenskim učnim jezikom za celoten izobraževalni cikel: vrtci, osnovne šole, srednje šole prve in druge stopnje. V teh šolah poteka pouk – z izjemo ur italijanskega in ostalih tujih jezikov – v slovenščini, in sicer v skladu z ministrskimi smernicami, ki veljajo tudi za šole z italijanskim učnim jezikom. Poleg tega obstajajo v vseh treh pokrajinah historičnega naselitvenega območja jasli, razna vzgojna središča in dijaški domovi.
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok