Gastronomija in vino

Od morja do Brd

NIK_4345

Od morske soli do domačih mesnin

Značilna kuhinja tega območja ponuja edinstveno raznolikost jedi, ki odražajo sredozemske in tudi srednjeevropske vplive.

Slovenska obmorska dediščina: ribolov, kulinarika in oljkarstvo

Obmorska lega je stoletja zaznamovala življenje v pretežno slovenskih kraških vaseh ob Tržaškem zalivu. Domačini so se odpravljali na ribolov peš, pri čemer so bili zanje največji izziv in najbolj zaželen ulov tuni. Za tunolov so razvili posebne tehnike, ki so danes postale del bogate ribiške kulture. Ta se odraža tudi v lokalni kulinariki, saj lahko v obmorskih vaseh še vedno poskusimo slastne morske jedi. Morski vetrič iz Tržaškega zaliva in hladni kraški vetrovi ustvarjajo edinstveno mikroklimo, ki je idealna za pridelavo oljk. V okolici zaliva in tudi severneje tako uspevajo oljčniki, ki dajejo vrhunsko ekstra deviško oljčno olje. Ta preplet ribiške tradicije, kulinarike in oljkarstva ustvarja edinstveno obmorsko dediščino, ki jo je vredno raziskati.

Kraški okusi, zaznamovani z burjo, kamnom in pristnostjo

Tam, kjer se morski zrak sreča s kraškim kamnom, se prepletejo edinstveni okusi. Burja, veter, ki biča planoto, zelišča, ki dajejo jedem aromo, in mineralnost kraške prsti ustvarjajo nepozabno simfonijo okusov. Kraški pridelki, pridelani z veliko ljubezni in trdega dela, so osnova zdrave in okusne prehrane. Na kraškem krožniku se pogosto znajdejo tipične suhe mesnine, kot so kraški pršut, panceta in vratovina, ki so že same po sebi prava poslastica. Te dobrote lahko uživate kot predjed ali pa jih kombinirate z drugimi lokalnimi specialitetami, kot so jota (enolončnica iz kislega zelja ali repe), štruklji (kuhan ali pečen zavitek z različnimi nadevi) ali frtalje. 

NIK_2969-Modifica

Kulinarika na Goriškem:
raznolikost okusov

Goriška poleg vrhunskih salam in pršutov ponuja bogastvo mesnih dobrot. Med klobasami izstopajo markandele (iz mesa in drobovine), šankanele (krvavice) in krodegine (kožarice). Vsaka ima svoj neponovljiv okus in aromo, ki jih ustvarjajo tradicionalni recepti in lokalne sestavine. Ne smemo pozabiti tudi na zelenjavo, ki je pomemben sestavni del goriške kulinarike. Goriški radič, poznan tudi z imenom goriška roža, je cenjena poslastica, ki jo ščiti oznaka Slow Food. Njegov nekoliko grenak okus se odlično ujema z drugimi jedmi. Za krepkejšo izkušnjo poskusite bruvado, repo, kisano na rdečih tropinah.

Sladke in slane zgodbe:
praznične dobrote iz srca doma

Številne tukajšnje slaščice so povezane s praznovanjem nekaterih praznikov. Sem sodijo predvsem pinca, potica (ki ima različna imena, na primer presenc ali gubanca), štruklji, fritule, s slivami nadevani sladki cmoki in kroštole. Posebnost Goriške pa so nedvomno velikonočne fulje, sladica iz starega kruha, rozin in začimb, kuhana v vodi, kjer se kuha velikonočno pleče ali šunko.

Od blizu

Rosa-di-Gorizia

Goriška roža

Goriška roža je lokalna sorta radiča, ki se goji na območju Gorice v...
DSC_9282

Osmice: domača hrana in vino v srcu Krasa

Leta 1784 je cesarjeva okrožnica spremenila tržaško vinsko sceno...
DSC_0428-oljke

Proizvodnja oljčnega olja

Proizvodnja oljčnega olja na zamejskem območju ima bogato zgodovino...
NIK_2307-Modifica

Trst in tradicionalno pecivo

Trst je stičišče med severom in jugom, vzhodom in zahodom...
fanclji z dusu

Fanclji z dušo

Ta kulinarična tradicija ne obeležuje le verskega praznika, temveč tudi...
NIK_2235-Modifica

Slastni slovenski štruklji

Slovenska kuhinja se ponaša z bogato tradicijo slastnih jedi iz testa...
Smo aktivni
Kultura
Turistične poti
Naši kraji