Trst je ljudem v njegovi okolici nudil veliko možnosti dodatnega zaslužka. Predvsem ženskam.

Stari ženski poklici
Tudi ženske so se trudile, da bi kljub splošni revščini čim bolj izkoristile njegovo bližino in prodale, kar so doma pridelali ali nabrali, in sicer divje šparglje, češnje, zelišča in divje cvetje.
Nekatere družine so se v ta namen celo specializirale: pri Sv. Ivanu in na Kolonkovcu je bilo največ kmetij, ki so gojile zelenjavo, predvsem še danes cenjeni tržaški radič. Na Proseku in Kontovelu se je več družin posvetilo gojenju cvetja, ki so ga ženske potem prodajale na stojnici ali celo lastni cvetličarni.
Veliko družin na Krasu je pridelovalo mleko, v ribiških vaseh so ženske nosile ribe v Trst ali Kras. V Bregu in Barkovljah, kjer izpod flišnatih skal izvirajo potoki, so bile mnoge ženske perice za stranke iz mesta. V Bregu in Škednju so ponoči »krušarce« pekle kruh in ga zjutraj odnašale naprodaj v Trst.

Vsi ti poklici so danes izginili ali pa so se popolnoma posodobili. Kljub temu se veliko družin s hvaležnostjo spominja požrtvovalnosti svojih prednic, ki so s svojim delom prispevale k njihovi rasti in blaginji, velikokrat pa so otrokom tudi omogočile šolanje in s tem boljšo prihodnost.