Ženske iz slovenskih vasi iz bližnje in bolj oddaljene okolice Trsta so se dnevno zgodaj zjutraj odpravljale v mesto, da bi prodajale sveže namolzeno mleko domačih krav.

Reja krav molznic
Rejo krav molznic je spodbujala država, saj je s tem želela izboljšati stanje kraških družin in rastoče mesto oskrbeti s potrebno hrano. Na Krasu so pred tem redili večinoma drobnico, ki je skromnejša in potrebuje manj vode. Krave molznice so zato potrebovale skrbno vzdrževane senožeti in zadostno število kalov za napajanje.
Mlekarice in prodaja mleka
Mlekarice so tako na glavi in v rokah nosile tudi po osemdeset litrov mleka, nekatere so si v ta namen priskrbele osla ali same porivale manjše vozičke.
Prodaja mleka pa ni bila tako enostavna: zanj so potrebovale sanitarno dovoljenje, inšpekcija pa je nadzorovala kakovost mleka. Ženske so mleko nosile na dom vsaki stranki posebej, ki pa niso nujno bile vse v isti mestni četrti. Med seboj so bile solidarne in si pomagale, še posebej, ko je katera rodila ali zbolela.
Obrt so opustile na koncu šestdesetih let 20. stoletja, ko so po vaseh uredili zbirne točke, kjer ga je prevzela mlekarna. Danes njihovo delo nadaljujejo posamezne kmetije, ki pa iz mleka večinoma izdelujejo različne vrste sira.