Stara fotografija Trga Evrope prikazuje železniško postajo z rdečo zvezdo, pred njo pa je prazen trg
Ob pozorjenjšem opazovanju bomo videli, da ga po sredini prečka visoka mreža, ki je stala na meji med Italijo in Jugoslavijo. Takšen je bil petdeset let vsakdanjik pri severni postaji med Gorico in Novo Gorico.
Trg Evrope je bil sprva poimenovan po Bohinjski progi, ki teče ob njem. Po trgu še danes poteka meja med dvema občinama in državama, istočasno tudi med dvema mestoma: italijansko Gorico ter slovensko Novo Gorico.
Ob trgu se vije železniška proga, ki vse od svojega odprtja leta 1906 povezuje Trst z Jesenicami. Ob njenem odprtju na glavnem poslopju ni bilo nobenega napisa, ker se je uradna, in sicer italijanska Gorica uprla trojezičnemu napisu Görz/Gorizia/Gorica. S pariškim mirovnim sporazumom je bil leta 1947 trg razdeljen med Republiko Italijo in SFRJ, danes Republiko Slovenijo, in železniška postaja je pripadla Novi Gorici.
Leta 2004 je bil »goriški zid«, ki je bil pravzaprav samo mreža, porušen. Kljub temu je bilo pešcem dovoljeno prosto gibanje na mejnem trgu komaj z vstopom Slovenije v schengensko območje leta 2007. Trasa meje je danes označena samo z reliefom in mozaikom, ki ga je izdelal slovenski tržaški umetnik Franko Vecchiet.
Danes je trg pogosto kraj srečanj med predstavniki oblasti obeh mest. Med obdobji strogih pandemskih omejitev je bila na trgu ponovno postavljena mreža, ob kateri so se tako kot v dobi hladne vojne srečevali sorodniki in prijatelji z obeh strani meje.