Prosnid je velika vas, ki leži na pobočju hriba Ostri Kras.
Obkroža jo vrsta gor: Koreda, Špik, Ivanac, Vogel in Ljubija. Čisto nasproti vasi stoji na slovenski strani meje Robidišče, ki je bilo do druge svetovne vojne kulturno in gospodarsko povezano z Benečijo. Ime Prosnid kaže na to, da so tu gojili proso. Kraj je hladen tako poleti kot pozimi in deležen obilice padavin. Ni naključje, da se prav v bližini Prosnida iz sotočja Belega in Črnega potoka rojeva reka Nadiža, na njihovih tokovih pa se oblikujejo slikoviti tolmuni in slapovi.
Na meji stoji most »Vittorio Emanuele«, ki je bil zgrajen med prvo svetovno vojno. Vas je v letu 1976 močno prizadel potres, ki mu je potem sledila temeljita prenova. V Prosnidu so nato v starem župnišču uredili muzejske prostore, kjer so na ogled predmeti vsakdanje rabe, povezani z nekdanjim vaškim življenjem, zraven so tudi predmeti iz prve svetovne vojne. Razstavljeni so značilni pustni liki, kot so pejoner, plahutar, tabar, te liepe.
V bližini lahko obiščemo t. i. črno hišo, torej črno kuhinjo z ohranjenim pritlehnim ognjiščem, ki je v vsem povojnem času ostala nedotaknjena. Prosnid je v zadnjem stoletju tako kot mnoge druge kraje v Terski dolin prizadelo izseljevanje, ki je odneslo 95 % prebivalstva. Danes postaja kraj zanimiv za kolesarski in pohodniški turizem.