Pogled na Svete Višarje s strnjenim naseljem okoli cerkve, krite s skodlami, sodi med najbolj privlačne vedute Furlanije – Julijske krajine.
Ob jubilejnem letu 2000 je bila ob naselju postavljena tudi gondola, ob kateri se je razvil smučarski turizem. Ime Svete Višarje pomeni »svete višave« in iz njega izhajata nemško in furlansko ime Lushari oz. Lussari. Ob višarski gori se stikajo Julijske in Karnijske Alpe ter Karavanke, pod njo se z dolinami Drave, Save, Soče in Bele nahaja razvodje med Jadranskim in Črnim morjem.
Prvo kapelo so tam zgradili leta 1360, na kraju, kjer naj bi po pripovedih našli kipec Matere Božje. V 16. stoletju so ob njej postavili še samostan in že takrat je bil kraj znan kot romarska pot treh narodov. Okoli cerkve in samostana je zraslo manjše naselje, danes je tu precej gostiln s prenočišči. Tako po jožefinskih reformah v 18. stoletju kot po prvi svetovni vojni je bila cerkev močno poškodovana, a so ljudje vselej poskrbeli za njeno obnovo.
V 20. stoletju je njeno notranjost poslikal slovenski slikar Tone Kralj in ji s svojim monumentalnim realizmom dal poseben pečat. Do cerkve vodi tudi stara romarska pot, kjer nas spremlja križev pot, ki ga je prav tako naslikal Tone Kralj. Originalne poslikave hranijo danes v cerkvi na Višarjah. Od leta 1981 se tu vrši srečanje predstavnikov vseh treh dežel.