Benečija, kjer se povezanost s tradicijo ozira tudi k sodobni umetnosti in konceptualizmu
Zgodovino in kulturo beneških dolin lahko odkrivamo v sodobnem interaktivnem muzeju SMO, ki odpira tudi pogled v sedanjost Slovencev in Slovenk v Italiji. Nekdanje življenje v teh krajih lahko spoznavamo tudi v manjših etnografskih muzejih v gorskih vaseh. V nekatere zapuščene vasi se s pomočjo sodobno zasnovanih projektov počasi vrača življenje, kot to velja za Topolove, kjer se je nastanil mladi kolektiv Robida.
Med skrivnostnimi gozdnimi bitji
Življenje v odmaknjenih vaseh je vplivalo na nastanek edinstvenega narečja in ustnega izročila, ki pričata o globoki povezanosti tukajšnjih ljudi z naravo. V njihovih pravljicah in pripovedkah nastopajo skrivnostna gozdna bitja: krivapete, škrati, kosmačini in razne ptice so večkrat obiskali te kraje in s posebnimi močmi vplivali na človeške usode ali povezovali tukajšnji svet z dušami umrlih.
Bogati z duhovnostjo
Stara Gora, tisočletno Marijino svetišče, sodi med simbolne kraje teh dolin in je cilj številnih romarjev. Votivni predmeti, shranjeni v cerkvi in kripti, nudijo izviren vpogled v kmečki svet ter ljudsko in naivno umetnost. Po dolinah je posejanih 44 votivnih cerkvic v gotskem slogu, mimo katerih vodi 168 km dolga pohodniška pot. Med najbolj presunljivimi kraji je svetišče v Landarski jami, v skalo ugnezden prostor, kamor se je človek zatekal tisočletja.
Od blizu
Blumarji, pustni znanilci pomladi
Ob pustu se okrog Črnega vrha, gorske vasice v Občini Podbonesec...
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok